חל על כל מוצרי חשמל

בחלק זה יש מאמרים ומדריכים שיחולו על כל מכשירי חשמל, כגון בטיחות חשמל, שיש לקרוא לפני שתנסה כל עבודות תיקון עצמי במכונה שלך.

זה חיוני לפני שאתה מבצע כל תיקון למכונה שלך הכביסה, מדיח הכלים, מייבש הכביסה וכן הלאה בבטיחות. וזה אומר שכל מכשיר שאתה עובד עליו אמור להיות מנותק מהחשמל. ניתן לגשת אל כל הרכיבים או חלקי החילוף ללא צורך בחיבור לחשמל.

בקרים וטיימרים אלקטרוניים
לפני שאתה קורא את המאמר הרשה לי לציין שאני לא טכנאי אלקטרוניקה או מתכנת, אין לי הסמכה בתחומים הללו, אבל, אני יודע את צורת העבודה של המכשירים האלקטרונים ואיך עובד תכנות. לכן מאמר זה אינו מיועד לשמש כמדריך סופי לכל המוצרים האלקטרוניים של מכונות הכביסה, מדיחי הכלים וכדומה, אלא יותר כמדריך של "איך לחשוב על זה בהיגיון".

הסיבה לכך שלאנשים רבים יש את הרעיון הזה, שבכל פעם שמכשיר (במיוחד מכונות כביסה עושות כל דבר שהוא קצת מוזר, או יוצא דופן, הסיבה הכמעט אוטומטית היא להאשים את כי "הבקר או הטיימר שהוא פגום, ולעתים קרובות מדי, זה פשוט לא המקרה.

הרבה יותר, הרבה יותר נפוץ זה (כנראה מעל 90% + מהזמן) שהאבחנה שהטיימר או הכרטיס האלקטרוני פגום היא שגויה אפילו לא הייתה סיבה להתחיל לחשוב ככה.

אנחנו רואים כל כך הרבה אנשים, גם טכנאים (אם כי הרבה פחות ברור) שבצורה אוטומטית כמעט מאשימים את הכרטיס האלקטרוני או הטיימר כאשר אין שום דבר שתומך בכך . זה יכול להוכיח שמשחק ניחושים יכול להיות יקר מאוד ולא נוח, אם אתה לא יודע מה אתה עושה.

לוחות בקרה אלקטרוניים
הדבר הראשון שהרבה אנשים צריכים להבין הוא שרוב לוחות הבקרה האלקטרונייםכמעט תמיד יעשו אחד משני דברים, או שיעבדו או שלא.

מה שאני מתכוון זה הוא כי בדרך כלל אין ביניים איתם, הם לא הולכים בדרך כלל בצורה הדרגתית, או מחליטים שלא בצע פעולות מסוימות בזמנים מסוימים וכן הלאה.

תנו לי להסביר, רוב הלוחות המודפסים המשמשים במכשירים ביתיים הם, די פשוטים עם רכיבים מוכחים, חזקים מולחמים על מעגלים מודפסים. התוכניות שעליהן פשוטות במיוחד בהשוואה אפילו לטלפון הסלולרי הפשוט ביותר מהדגמים הראשונים ביותר.

הם סתם אוסף של ממסרים ומתגים רכובים על לוח מודפס שמיוצר בייצור המוני.

ממסרים ומתגים אלה בגדול או שעובדים או שהם לא. כמובן , שאתה יכול להיתקל בממסר דביק אבל זה נדיר מאוד. כן לפעמים הם נשרפים וגם כאשר זה קורה לעתים קרובות גם אז הממסר המתג או מה שזה שולט עליו הוא הבעיה.

כל לוחות הבקרה במכשירי החשמל הביתיים, בהשוואה למשל, הם פרהיסטוריים אין להם  אפילו את הכוח של מחשב x386 צנוע משנת 1990.

הדבר היחיד הוא שיש לך את הממסרים ואולי זוג מתגים על הלוח. במילים אחרות, הנקודה הסבירה ביותר של הכישלון של המכשיר היא האלמנטים הנעים המכאניים או החיבורים.

התוכנה
רוב לוחות בקרת המכשירים הם כל כך פשוטים בדרכים רבות, וכל מה שנתקלתי בו מאוחסן בתוכניות שלהם בEEPROM, אשר ידוע כזיכרון בלתי נדיף ובמונחים המעשיים, מכה מפטיש או נזק פיזי אחר, מגנט חזק, לא יכול לפגוע או לשנות את התכנות, אי פעם.

אז מה שקורה בעצם בזמן תקלה הוא שהתכנית (שאותה לא ניתן לשנות את זוכר?) שולחת אותות להפעלה או כיבוי של ממסרים המבוססים על התכנית שנבחרה ואת התנאים לקריאה מרכיבים אחרים או "חיישנים". הקריאות הללו מדווחות ללוח את מצב המכונה בזמן אמיתי ובצורה כזאת התוכנה יודעת (על פי תכנות מראש כמובן) את הלוח מה לעשות ומתי.

התוכניות הן חזקות, ואם הם נפגמו אז יש לך גם פוצצו EEPROM בדרך כלשהי או פגעו בו באופן פיזי הגורם השכיח ביותר שבם הוא פיצוץ גרעיני. במקרה כזה הדאגה שלך ממכונת כביסה פגומה או מדיח כלים היא לא הדאגה העיקרית J.

הנקודה היא שהתוכניות לא משתנות. הם לא יפגעו לאורך זמן. הם אינם ניתנים לשינוי.

לכן, אם אתה חושב שזה מה שקורה למכונת הכביסה שלך, תחשוב שוב. זה לא.

טעויות נפוצות ביותר אבחון אלקטרוניקה
אוקיי  אז עכשיו אתה יודע שלוחות הבקרה הם די חזקים ולא יפגעו מהסיבות שאנשים רבים מניחים

הדברים הנפוצים שאני רואה לעתים קרובות גורמים לבעיות:

כישלון רכיב אחר
שגיאת משתמש
חיווט או אשמת יצרן

עליך להבין שאני לא מייעץ שכל מה שעשוי להיות הבעיה לא יהיה לוח הבקרה, אך בבדיקות, מעל 70% מהלוחות שמגיעים בחזרה מבדיקה אין בהם תקלה . רוב הסיכויים הם כי האשמה תהיה על ידי אחד מהגורמים הנזכרים למעלה ולא לוח הבקרה האלקטרוני.

לוחות בקרה אלקטרוניים הם יקרים, הם לא דבר שאתה רוצה להחליף בגחמה של רגע, זה עסק יקר.

בואו נסתכל על כל תחום קצת יותר.

כשל רכיב
הגורמים השכיחים ביותר של אבחנה מוטעה כאשר מדובר בלוחות בקרה אלקטרוניים או טיימרים.

במכונות כביסה, מקפיאים מקרר ומדיחי כלים, ישנם הרבה "חיישנים" המשמשים לאיתור התנאים הנוכחיים שהמכשיר נמצא בהם. כך למשל עד שטמפרטורת המים תגיע למצב שהחיישן "חש" אותה תכנית הכביסה לא תתקדם.

באותה מידה אם כי, אם לוח הבקרה מקבל אות לא נכון או מחוץ לטווח מרכיב זה או אחר במכונה, לוח הבקרה יכול לעשות אחד משני הדברים, הוא נסגר ולעתים קרובות מדווח בצורה של קוד שגיאה או קוד תקלה. או, פשוט הולך ועושה כל מיני דברים מוזרים.

סיבה נפוצה מאוד היא זליגה של מים או רטיבות אל החיישנים באופן ישיר או מעיבוי דבר שגורם לשינוי בהתנגדות החשמלית בחיישן ולדיווח שגוי ללוחות הבקרה על מצב המכונה בזמן אמת זאת הסיבה שהרבה אנשים לא מבינים.

הטכנאי מגיע כמה ימים מאוחר יותר, מחליף את המעגל המודפס והכל עובד שוב. החלפת המעגל המודפס לא עזרה במאומה כדי לתקן את התקלה, אלא נתנה זמן ללחות שהצטברה בחיישן להתאדות וכך מקבל לוח הבקרה דיווח נכון באופן זמני והוא מפעיל את המכונה בצורה נכונה עד לפעם הבאה כשהלחות שוב מצטברת.

תמיד, תמיד לבדוק את הדברים הפשוטים ולבדוק את הרכיבים האחרים שהם במצב תקין.

שגיאת משתמש

כן, משתמשים עושים טעויות.

במכונות כביסה במיוחד זה קורה אבל זה קורה במכשירים אחרים כמובן.

אתה מקבל הודעות כמו "זה לא עובד על …", "הוא עושה זאת אך ורק על תכניתXXXX …" וכן הלאה ואתה יכול פחות או יותר להיות בטוח כי במספר גבוה של מקרים שאין תקלה בכלל במכונה .

בעת שימוש בכל המכשיר הקיימים ישנם מספר משתנים המעורבים ככל שכמות המשתנים עולה כך ישנו סיכוי טוב יותר שמשהו יתפקשש. הרשה  לי להדגים עם רשימה משתנים  של מכונת שנשלטים לחלוטין על ידי כל המשתמש, ולא ע"י המכונה או כל דבר אחר.

הקיבולת של מכונת הכביסה
העמסת יתר על המכונה
סוג הצבע  של הכביסה
סוג של חומר ניקוי
כמות חומר הניקוי
תכנית שנבחרה
אני לא נכנסתי לעוד פרטים כמו לחץ המים, איכות מים, ניקוז, ועוד דברים אחרים שאם להיות בוטה, ממש לא אכפת לרוב האנשים או אי פעם חשבו עליהם. עד שיש להם בעיה, כמובן, ואז המכונה אשמה ולמעשה אין את מי להאשים אלא את המשתמש עצמו.

דוגמה טובה לכך, והיא מאוד נפוצה, היא התלונה על צמר מתכווץ שמתכווץ בכביסה. ובכן, אם אתה לא משתמש בחומרי ניקוי ספציפיים שאתה יכול לקנות עבור צמר אז כן, זה יקרה ואם לא אז יש לך מזל.

מה שקורה לעיתים קרובות זה שטכנאי נקרא בגלל תקלה או בגלל שהמשתמש החליף את התכנית כי הוא השב שהמכונה מתחממת מדיי, אבל רק בתכנית של הצמר. שלא בצדק, כי ללא ספק, אם המכונה מתחממת בסדר בכל תכנית אחרת אז הלוח הוא תקין.

ראינו כבר מקרים של טכנאים שמחפשים את הגורם ל"לא תקלות אלה". לעיתים קרובות אנשים לא פועלים לפי הוראות היצרן ומתעקשים שהם לא עשו שום טעות. אבל זה קשה לטכנאי להסביר שאתה עושה משהו לא בסדר, לעתים קרובות לנוכח הערות כמו, "אני כבר עושה את זה במשך שנים …".

תקלות בחיווט ובמחבר

אנחנו רואים על בסיס קבוע שאנשים מחליפים את לוח הבקרה שלהם. כי המכונה עושה משהו "מוזר" או לא אופייני, אבל התקלה היא לא נפתרה או, היא חוזרת ומופיעה כעבור זמן מה.

זה ידוע כי עצם הפעולה של משיכת חיבור מהלוח והחלפתו באחד חדש!  עלולה לגרום לבעיה להופיע.

כפי שהסברתי לעיל, כל דבר שגורם ללוח הבקרה לקבל מידע שגוי (כולל רעש מוגזם בחשמל) יכול לגרום לתקלה. לכן, לכלוך, שאריות, לחות וכן הלאה יכולים לגרום לתקלות לפעולות מוזרות להתרחש.

כדאי מאוד לבדוק את כל חיבורים כאשר אתה חשב שלוח הבקרה  בסדר.

תקלות בהארקה
כעת אתה אמור לדעת שכל תקלה ברשת החשמל יכולה ותגרום לתקלות ללוח הבקרה לדווח על טעויות, לכבות או לצאת מהפסים. ובכן, כל תקלה המאפשרת לרשת החשמל או רכיבים לפעמים אפילו במתחים נמוכים כדי לזליגה להארקה תהיה גם גורם לתקלה.

שוב, אתה צריך לבדוק קודם כל אם אין סיבה ברורה לתקלה.

הודעות שגיאה
הודעות שגיאה או קודי תקלות משמשים כדי לסייע באבחון בעיות, יש הרבה מידע אז אני פשוט אגש ישר לעניין.

אם המכונה מדווחת על תקלה ומנסה להפנות אותך לכיוון התקלה כדי לפתור אותה. המכונה לא כל כך חכמה והיא משמשת באותו רגע כעזרה לאבחון הבעיה, המכונה לא מצביעה במדויק על הגורם לתקלה. אבל אם יש הודעה כזאת אז זה אומר שלוח הבקרה בסדר גמור והוא עושה בדיוק את מה שהוא תוכנן לעשות, לדווח על על אופי התקלה באופן כללי.

השארת תגובה